Opublikowano:

Sport i dzieci – ważna kwestia!

Zewsząd zalewa nas deszcz utyskiwań na zlekceważenie kultury cielesnej wśród reprezentantów młodszego pokolenia. Słuchamy non stop, iż dzieci nie zażywają sportu a także że powstanie z nich społeczeństwo niesprawnych komputerowców. Czy takie proroctwa posiadają rację bytu?

Kultura sportowa zawsze stanowiła 1 z filarów edukacji dziatwy. Już starożytni Grecy i Rzymianie zwracali osobliwą atencję na zapoczątkowywanie w adeptach nie jedynie zdolności umysłowych, lecz dodatkowo sprawnościowych. Żeby nie poszukiwać tak daleko, można spojrzeć na generację naszych seniorów, którzy przyszli na świat w okresie międzywojennym, jacy często do zaawansowanej starości uskuteczniają poranną dawkę ćwiczeń. Niemniej obecnie w polskich szkołach coraz więcej jest uczniów, którzy przynoszą umotywowane względnie nieprawdziwe zaświadczenia zwalniające z ćwiczeń w trakcie zajęć wychowania fizycznego. Z czego to się bierze? Wszak wciąż dzieci na etapie wczesnoszkolnym najczęściej ochoczo uczestniczą we wszelkich zajęciach sportowych, częstokroć biorą udział też w rozmaitych rywalizacjach sportowych, np. podczas gminnych uroczystości Dnia Dziecka. W którym momencie to się zmienia?

Naukowcy zauważają, że obniżenie pochłonięcia aktywnościami ruchowymi dzieje się najczęściej w momencie wejścia w czas adolescencji, gdy dominujące rangę w postrzeganiu otoczenia osiąga opinia rówieśników, a to często jest bez pardonu. Jeżeli dziewczyna ma niepotrzebną fałdkę na udach ewentualnie niezbyt zgrabne nogi, wybitnie szybko zrezygnuje z pokazywania się w stroju gimnastycznym. Jeśli młokos nie jest w stanie wziąć w panowanie własnego błyskawicznie zmieniającego się cielska i z tego powodu przeciętnie mu idzie gra w siatkówkę, rówieśnicy nie zostawią na nim suchej nitki. W tego typu warunkach nie jedynie szkolne zajęcia sportowe wydają się męczące. Znacząca ilość dziatwy traci zapał do działalności ruchowej ogólnie.

Cudem są tu młodzi ludzie, jacy przed etapem dojrzewania wciągnęli się w praktykowanie jakiegokolwiek sportu. Toteż kluczowe jest podsuwanie potomkom rozmaitych zajęć ruchowych, tak by potrafiły odkryć konkurencję, która im się podoba, a w dalszym ciągu… ośmielanie ich w grze o przyszłe nagrody. W ten sposób usportowione małolaty wyjdą na dorosłych o sporej tradycji fizycznej, a w późniejszej przyszłości przypuszczalnie natchną swoje pociechy uczuciem do sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *