Opublikowano:

Pomóż dziecku wybrać zawód

Jest na świecie parę zawodów, które pozostaną konieczne stale, niezależnie od tego, jaki progres uczyni ludzkość. Niektóre znikną dzięki automatyzacji, lecz nie zawsze jest to możliwe. Dobrze o tym pamiętać, jeśli nasze dziecko ma przed sobą wybór swojej przyszłości zawodowej lub jeśli my sami myślimy o zmianie zawodu. Które zajęcia nigdy nie znikną?

Firmy pogrzebowe

Można robić z tego żarty, lecz tak właśnie jest. Domy pogrzebowe będą oferować swe usługi stale. Nie da się zautomatyzować pożegnania, bo oprócz samego grzebania ciała ważne są różne obrzędy, potrzebne rodzinie do przejścia procesu żałoby. I mimo że teoretycznie żyjemy zdrowiej, to przecież pojawiły się osteoporoza lub cukrzyca jako choroba cywilizacyjna, oprócz tego raz na jakiś czas powtarzają się pandemie. Będzie umierać i nie mamy na to wpływu.

Branża opiekuńcza

I to jest sednem. Mimo że medycyna się rozwija, to mamy do czynienia z innymi kwestiami – osteoporoza lub cukrzyca jako choroba cywilizacyjna zbiera dużo ofiar. I nie dotyczy to tylko liczby ofiar śmiertelnych, ale o potrzebę asystowania chorym. Przeistoczył nam się wzorzec rodziny, nie żyjemy już z rodzicami i dziadkami, a to sprawia, że seniorzy i osoby chore będą potrzebowały specjalistycznej asysty, aby opiekun dostrzegł na przykład spadek insuliny. Asystenci powinni być niewątpliwie wykształceni, aby mieć pojęcie, w jaki sposób się różnią hipoglikemia i hiperglikemia – a potem odpowiednio zareagować. W zasadzie nie jest to delikatna wiedza, lecz w istocie nie każdy wie, jak podawać insulinę i zadbać o odpowiednią (to kluczowe!) opiekę choremu. Trzeba również mieć nerwy ze stali, w takiej profesji obserwuje się wiele ludzkiego cierpienia.

Opieka medyczna

Możemy również spodziewać się postępów w medycynie. Będą dostępne lepsze technologie, lecz nie zastąpią ludzi. Pen do insuliny w teorii ma szansę zastąpiony zastąpiony doskonalszym sprzętem, lecz każdy sprzęt kiedyś zawodzi. Tym samym kluczowi są specjaliści, którzy znają się na tych urządzeniach i mogą podjąc reakcję na odstępstwa od normy – i w ten sposób uratować komuś życie.

A co z finansami?

Tu pojawia się komplikacja. To branże konkretne, zawsze będą potrzebne. Tylko czy są właściwie opłacane? To już wątpliwe. Niestety, najważniejsze dla ludzi prace ktoś zawsze powinien wykonywać – zawsze ktoś odczuje „misję”, zatem pracodawcy nie mają podstawy, aby odpowiednio wynagradzać pracowników. Oprócz tego pojawia się też kwestia tego, że choć są potrzebne, to same z siebie nie tworzą dochodów, które zdołałyby przyciągać inwestorów. W praktyce oznacza, że w dużej mierze są to obszary bardzo niedofinansowane. Osoby mimo wszystko wybierają taką pracę z altruizmu i chęci pomocy – przecież nie każdy rozumie, co to jest hiperglikemia i co z nią zrobić. A ponieważ wciąż ktoś podejmuje tę pracę – to pensje nie są zwiększane.

Należałoby o tym pamiętać, gdy przyjdzie moment decydji co do przyszłości zawodowej. Z jednej strony trwałość zapotrzebowania na te zajęcia i sensowne perspektywy, a z drugiej strony – niemożność zgromadzenia gotówki. Dla wielu jest to niełatwa decyzja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *