Opublikowano:

Jakie treści przekazywać dzieciom, by byli mądrymi dorosłymi?

By stać się świadomym obywatelem, każdy musi się sporo nauczyć, warto także często czytać. Doskonale zaczynać edukację obywatelską wcześnie, wybierając literaturę dostosowaną do najmłodszych. Warto także często dyskutować z dziećmi i nastolatkami o obecnej sytuacji i na temat polityki – w ten sposób, by młody człowiek wiedział, jakie są kompetencje prezydenta oiraz rozumiał różnice między prawicą i lewicą. W jaki sposób mówić o świecie, jakie materiały doradzać, by zyskać kompetencje przydatne świadomemu obywatelowi? Przecież wybory prezydenckie mają miejsce regularnie – tak czy siak trzeba wziąć w nich udział.

Sektor księgarski stał się teraz dużo większy niż parę lat temu. Wzrasta ilość książek, jakie wyjaśniają gruntownie, czym jest polityka, często odpowiadają na bardziej szczegółowe pytania. I są przy tym dostosowane do wiedzy odbiorcy! W prosty sposób opowiadają, czym się zajmuje prezydent, co to jest wotum zaufania (i wotum nieufności) albo, a także jak działają wybory prezydenckie. Cięższe lektury powinni przeczytać rodzice młodego człowieka, by mogli go wtajemniczyć w świat dorosłych osób. To szczególnie ważne przy starszych dzieciakach, którzy lada dzień zyskają prawa wyborcze. Są zobligowani mieć pojęcie, w jaki sposób działają wybory prezydenckie. Dobrze rozpalić w nich polityczną świadomość – w końcu polityka oddziałuje na naszą rzeczywistość. Nastolatek sam powinien się interesować, jakie postulaty ma przykładowo Szymon Hołownia albo Andrzej Duda. To bardzo ważne, by od najmłodszych lat towarzyszyła mu ciekawość otoczenia i skłonność do kwestionowania oczywistości.

O wyborach i kwestiach pokrewnych poczytasz na stronach, ale nie tylko.

Nadchodzące wybory prezydenckie stanowią dobrą okazję do rozmów z najmłodszymi, lecz również z innymi – należy prowadzić rozmowy także z kolegami, bo mnóstwo dorosłych nie interesuje się polityką. Wręcz nie wiedzą, kim są kandydaci na prezydenta. Nie mają pojęcia, że kandyduje także Rafał Trzaskowski albo że Jarosław Kaczyński nie jest szefem rządu.

Na nieszczęście w naszym kraju dominuje pogląd, iż od polityki powinno się trzymać się z daleka. Tyle że to nader mylne przeświadczenie. Z tego powodu tak dobrze, że na rynku pojawiają się książki, jakie mają wprowadzać w to zagadnienie nie tylko dojrzałych, ale i maluchy. Wszak to one kiedyś dojrzeją i będą wpływać na kształt kraju – poprzez wybory prezydenckie. A jeśli sam nie jesteś w temacie i chcesz się rozeznać, możesz wejść chociażby sprawdzić internet, sporo tam ciekawych informacji o polityce i gospodarce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *