Opublikowano:

Czy felinoterapia to dobra metoda dla dzieci?

Felinoterapia, nieco mniej znana niż dogoterapia oraz hipoterapia, to jedna z ogólnie dostępnych w Polsce form leczenia, w którym biorą udział zwierzęta. Bazuje ona na spotkaniach pacjenta z kotem. Z racji tego, że pupil ten cechuje się łagodnym sposobem bycia, a przy tym jest mało wymagający, doskonale sprawdza się w kuracji, pozytywnie wpływając na ogólny stan organizmu i zdolności poznawcze. Uczestniczyć w niej może praktycznie każdy. Wyjątkiem są persony uczulone na sierść tych zwierząt.

Felinoterapia może odbywać się na rozmaite sposoby. Za każdym razem jednak metoda jest wybierana indywidualnie tak, aby zyskali na niej tak samo podopieczni, jak i samo zwierzę. Sesje terapeutyczne z kotami opierają się zazwyczaj na ich pieszczeniu, tuleniu, czy wspólnej zabawie. Czasami pacjenci mogą uczestniczyć w zabiegach pielęgnacyjnych, a także przygotowywaniu im posiłków, co wspiera asymilację w nowym otoczeniu oraz pomaga w tworzeniu się przeświadczenia o własnej wartości.

Plusy wynikające z obcowania Twojej pociechy z kotkiem

Analizy naukowe wiele razy wykazały, że już samo towarzystwo kota może przynosić kilku- oraz kilkunastolatkom morze korzyści, nie tylko w sferze poprawy generalnego nastroju, ale też w kwestii konkretniej dookreślonych obszarów. Pobyt z futrzakiem pomaga w przełamywaniu barier kontaktowych, uczy bliskości w relacjach z ludźmi, a także redukuje poziom napięcia. Z powodu tego, że wpływa na poprawę postaw społecznych, felinoterapia zalecana jest głównie nieletnim z upośledzeniem w zakresie motoryki i zdolności mentalnych, w tym z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz zespołem Downa.

Felinoterapia pozwala uzyskać świetne rezultaty w kwestii pacjentów starszych, również z chorobami przewlekłymi. U uczestniczących w niej podopiecznych wykazano obniżenie ciśnienia tętniczego, cofnięcie się zachowań depresyjnych, a także poprawę funkcji percepcyjnych. Z tego względu wspomniany rodzaj leczenia coraz częściej można spotkać nie tylko w hospicjach, lecz również na oddziałach szpitalnych oraz w ośrodkach rewalidacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *