Opublikowano:

Znaczenie profilaktyki w prawidłowym rozwoju dziecka

Nasze maleństwo, już od chwili narodzin, musi regularnie mieć przeprowadzane kontrolne badania. Pozwolą one na szybkie zdiagnozowanie potencjalnych anomalii w rozwoju i dolegliwości oraz rozpoczęcie właściwego leczenia.

Jakie badania wykonuje się noworodkom?

Poza obowiązkowymi szczepionkami każdy maluch musi mieć wykonywane badania kontrolne. Przez nie można sprawdzić czy rozwija się dobrze. Wstępne sprawdzanie wagi i długości ciała wykonuje się tuż po narodzinach, z racji iż mają ogromne znaczenie. Dlatego waga noworodkowa to również część wyposażenia w gabinecie pediatry.
Jeżeli pomiary dziecka wskażą na jakieś odstępstwa od normy, wtedy zleca się badanie ultrasonograficzne główki oraz USG brzucha. Bezwarunkowo należy również przeprowadzić USG struktur biodrowych, celem wykrycia możliwych schorzeń w ich obszarze. Inne szczegółowe testy medyczne polecane są przez lekarza, jeżeli spostrzeże on niepokojące oznaki.

Profilaktyka

W późniejszym wieku trzeba terminowo wykonywać ogólną ocenę zdrowia malucha, co pozwala określić czy rozwija się poprawnie. W czasie badania przeprowadzany jest m.in. test pomiarowy długości ciała oraz ciężaru. Zastosowanie znajduje przy tym specjalistyczna waga lekarska ze wzrostomierzem.
Powinno się również co jakiś czas robić dziecku analizę krwi, badanie ogólne moczu oraz kontrolować stężenie glukozy we krwi. Pozyskanie krwi nie jest raczej komfortowe dla pociechy, ale jest to w pełni nieinwazyjne działanie. W trakcie jego przeprowadzania pracownik medyczny ma na dłoniach rękawice medyczne i zapewnia higieniczne warunki .

Wizyty i badania podczas choroby

Nawet niby niegroźna choroba dziecka łączy się z wymogiem wizyty u pediatry. W przebiegu infekcji wskazane bywa przeprowadzenie testu CRP bądź prześwietlenia rentgenowskiego klatki piersiowej. Pediatrzy przyjmujący chore dzieciaczki sami są zobligowani zadbać przy tym o ochronę przed wirusami, dlatego często zakładają maseczki FFP3.
Trzeba pamiętać, że chociażby niewielka choroba może wiązać się z dokuczliwymi powikłaniami, wpływającymi na rozwój dziecka. Żadnych symptomów nie powinno się zatem bagatelizować. W zwalczaniu nieżytu nosa i kasłania przydatne okazują się inhalatory. Medykamenty do inhalowania warto jednak omówić ze specjalistą. Infekcje o nasilonych objawach mogą wymagać przepisania antybiotyku. Po zakończeniu jego wybierania bezzwłocznie trzeba natomiast zarejestrować się się na wizytę kontrolną lekarską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *