Opublikowano:

Ziemia się zmienia? Jak uczyć w szkole na temat globalnego ocieplenia?

Obecnie jeszcze intensywniej oznajmia się o problemie dotyczącym zmiany klimatu na ziemi. Aktywiści, ale również osoby prywatne dyskutują na temat ustaleń, które mogą opóźnić tego skutki. Co do jednego wszyscy są jednogłośni – trzeba rozpocząć od edukacji. Wydaje się to o tyle ważne, że kwestia dotyka naszej wybitnie niedalekiej przyszłości, ale już zdecydowanie naszych pociech.

Chociaż motyw jest jeszcze systematyczniej poruszany, ciągle rozpowiada się o nim zbyt rzadko. Jeszcze za mała świadomość ma wpływ na za małą, jak na potrzeby, liczbę przedsięwzięć w tej kwestii. Pojawia się jednak moda, na to by używać rzeczy używanych i dawać przedmiotom drugie życie, korzystanie szklanych butelek, czy toreb z materiału, które mamy możliwość używać wielokrotnie, nie zarzucając przy tym świata plastikiem. Popularność zyskały używane przedmioty, wyprzedaże garażowe, społeczności w social mediach przeznaczonych do oddawania przedmiotów, które już nie będą potrzebne, a w lokalnych społecznościach aranżowane są wydarzenia porządkowania terenów zielonych. Są to nader dobre praktyki, ale należałoby podążyć jeszcze dalej w tą drogą.

Z pomocą nadejdzie tu wychowanie najmłodszej części społeczeństwa. To, czegoż nauczymy nasze dzieci, będzie niejako inwestycją na czas przyszły. Obecnie, do szkół przybywają zapaleńcy przyrody – i prowadzą prelekcje dla uczniów. Posiadają one na ogół interesującą i zrozumiałą dla najmłodszych formę. Bezspornie ciężko domagać się od dzieci, by miały świadomość czym jest redukcja śladu węglowego, ale na pewno można je uczyć segregowania śmieci, wykorzystywania pudełek z ekologicznych materiałów, czy choćby kolekcjonowania nakrętek w domu.


Dla starszych dzieci – w ramach nauk ekonomicznych – dobrze jest dyskutować o problemach w stylu, jak dobrze zużytkować prąd dla firm, by stało się to zdrowe dla ekosystemu. Właśnie przecież w grupie naszych pociech wyłonią się przyszli managerowie. Warto by było, gdyby prowadząc własne firmy wspierali ekologię i ziemię, na przykład wybierając odpowiedni gaz dla firm.

Dobrze, by maluchy miały świadomość też, o co należałoby zadbać w gospodarstwie domowym. Że należy użytkować jak najmniej wody, klasyfikować śmieci, oraz uzyskiwać energię konieczną do nagrzania budynku, w sposób życzliwy ziemi. Nie znaczy to w rzeczy samej tego, że maluchy na własną rękę powinny w domu założyć, czy natchnąć rodzinę na panele fotowoltaiczne, ale żeby znały chociażby tego typu pojęcie jak zielona energia elektryczna. Bezsprzecznie tego typu podejście jest w stanie mieć zastosowanie także w przypadku działalności – jako zielona energia elektryczna do firm. Im więcej rozwiązań takiego rodzaju, tym dłużej będziemy mieć możliwość radować się należytym klimatem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *