Opublikowano:

Ważny problem – kondycja psychiczna nieletnich. Jak zatroszczyć się o ten obszar?

Szerokie grono opiekunów wychodzi z założenia, że problemy psychiczne nie odnoszą się do dzieci. Faktycznie jest to jednak niewłaściwe podejście. Osoby nieletnie też doświadczają takich trudności. W związku z tym dobrze jest mieć świadomość w jaki sposób zatroszczyć się o kondycję psychiczną swojej pociechy.

Zdrowie psychiczne dzieci

Realia dzisiejszych czasów przerastają wiele osób dorosłych. Trudno oczekiwać, że dadzą sobie z nimi radę też nieletni, którzy żyją pod coraz większą presją. Nie jest obecnie niczym niezwykłym, że nieletni walczą z przypadłością, którą jest na przykład depresja. Tak samo nauczyciele, jak również rodzice nie zawsze w odpowiedni sposób rozpoznają problem, co jeszcze bardziej go nasila. W związku z powyższym różnego typu szkolenia, coaching z zakresu psychologii, mogą podsunąć opiekunom ważnych podpowiedzi odnoszących się do postępowania z małoletnimi.

Kiedy udać się na terapię z dzieckiem?

Wszystkie budzące obawy zmiany w zachowaniu dziecka wymagają znalezienia ich przyczyn. Jeśli trwają one dłuższy czas, a podejścia do nawiązania dialogu nie prowadzą do żadnych efektów, warto poszukać wsparcia u fachowca, jakim jest psycholog dziecięcy.
Kompetentny specjalista będzie w stanie stwierdzić, gdzie może leżeć przyczyna problemów i wyznaczy dalszą drogę leczenia. Wytłumaczy też, w jaki sposób pracować z podopiecznym w domu. Każdy dobry psychoterapeuta we Wrocławiu, Warszawie, Gdyni i innym mieście będzie potrafił wskazać czy niezbędna jest psychoterapia, czy problem da się samemu przepracować z dzieckiem w domu.

Gdzie szukać pomocy?

Znalezienie godnego zaufania specjalisty dziecięcego to trudne zadanie. Czym innym jest terapia małżeńska, którą prowadzi liczne poradnie zdrowia psychicznego. W pierwszej kolejności dobrze będzie umówić się na poradę do szkolnego psychologa, który przeprowadzi wstępną ocenę sytuacji i określi, czy wymagana jest psychoterapia dzieci.
Niestety w przypadku potrzeby wdrożenia dziecięcej psychoterapii, warto rozważyć niepubliczne placówki. Terminy zapisów w ramach NFZ są niestety bardzo odległe, a przeważnie długie oczekiwanie na wsparcie może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację.

Źródła:

https://www.superego.com.pl/ – oficjalna strona Dolnośląskiego Centrum Psychiatrii i Psychoterapii
O psychoterapii indywidualnej https://www.superego.com.pl/psychoterapia-indywidualna/
Szczegóły wizyt u psychologa https://www.superego.com.pl/psycholog/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *