Opublikowano:

Pokój dla dziecka w wieku szkolnym

Mamy w naszym domu dostosowany pokój do naszego brzdąca, ale oczywiście zastanawiam się, w jaki sposób przygotować się na czasu, kiedy nasze dziecko będzie musiało odrabiać pierwsze lekcje i szukam inspiracji na pokój dla dzieci w wieku szkolnym.

Niemożliwym zdaje się być ustalenie jednego sposobu na perfekcyjnie urządzony pokój uczniowski, jednak z łatwością da się ustalić parę zasad, które mogą być ogólnym przepisem na zaaranżowanie wielofunkcyjnego kącika. Jak powinien wyglądać pokój ucznia? Dziecko będzie w nim w kółko albo siedzieć nad książkami lub przy komputerze, albo odpoczywać. Czyli często będzie tam przebywać. Najbardziej istotne zdaje się więc być, żeby młody człowiek czuł się w swoim kącie najzwyczajniej w świecie swojsko.


Jak z nudnego miejsca wykreować pokoik perfekcyjny dla ucznia? Najważniejsza zasada – nie zastawiać gratami. Pomimo tego, że jest to słowo kolokwialne, tutaj pasuje bardzo dobrze. Wiadomym jest, że utrzymywanie porządku w pokoiku dziecięcym nie jest cechą charakteryzującą większość osób młodych, więc ich własny kąt powinien być najzwyczajniej niemalże niemożliwy do zabałaganienia. Miejsce do spania powinno być łatwe to prędkiego zasłania, półki niech mają dużo wolnego miejsca, szuflady mieszczą pełno przedmiotów, tak, aby na meblach nic nie stawiać. W pokoju takim musi być także duże biurko, razem z laptopem, a także wygodnym, nie krzywiącym kręgosłupa fotelem. Poza stanowiskiem do nauki, młody człowiek powinien mieć też miejsce, które z pracą nie będzie mu się kojarzyło. Może to być wygodny puf albo ogromna dmuchana poduszka do czytania.


Najlepszym sposobem na spowodowanie, żeby młodzi ludzie mieli się w nowym pokoju dobrze, jest pozwolenie im samodzielnie urządzić sobie pokój. Mają ochotę postawić półkę w nietypowym położeniu? Przykleić na ścianę ogromną płytę magnetyczną? Poobklejać drogie meble naklejkami? Nie ma problemu! Niech wybiorą płyty betonu architektonicznego albo wiaderko betonu dekoracyjnego, który jest prosty do aplikowania, i niech smarują po swojemu. Powinni wiedzieć, że mają wkład w ostateczny wygląd swojego kąta. Mogą wymyślić sobie tematykę: cela uwięzionej księżniczki z filmu? Beton dekoracyjny może imitować cegły. Garaż? Dostępne są w sklepach łóżka, wyglądające jak samochód wyścigowy, a jedną ze ścian można wyłożyć betonem dekoracyjnym. Należy pozwolić dzieciom dać upust swojej wyobraźni, niech czują się jak u siebie. Dzięki temu będą chętniej spędzali w pokoju czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *