Opublikowano:

Jak zadbać o odpowiednią temperaturę w domu z małym dzieckiem?

Dla młodych rodziców wiele rzeczy stanowi spore wyzwanie. W końcu niemowlę nie wyrazi swoich potrzeb i oczekiwań, rodzice muszą więc się domyślać. Jednym z takich problemów jest na pewno ustalenie, jaka temperatura powinna panować w domu.

Oczywiste jest, że latem nasz grzejnik energooszczędny będzie wyłączony. Czasem trzeba nawet zadbać o ochłodzenie domu, gdyż zbyt wysoka temperatura nie będzie służyła dziecku. Może powodować wysuszenie skóry, a w skrajnych przypadkach – nawet przegrzanie.

Dla noworodka najbardziej odpowiednia jest temperatura ok. 23°C, ale w łazience (ze względu na duża wilgotność), można ustawić energooszczędny grzejnik elektryczny na 24°C. Noworodek musi się przyzwyczaić do temperatury niższej niż w łonie matki, poza tym nie ma jeszcze wykształconych mechanizmów termoregulujących. Po pierwszym roku życia temperaturę w pokojach można już obniżyć do 21-22°C. Bardzo ważne jest też, by nasz energooszczędny grzejnik elektryczny nie stał zbyt blisko łóżeczka. Miejsce snu dziecka powinno być oddalone od źródła ciepła.

Warto zatem zainwestować w wydajne ogrzewanie elektryczne, sprawdź, które pozwoli nam ustalać odpowiednią temperaturę. Piec węglowy nie tylko nie ma takiej regulacji, a dodatkowo produkuje mnóstwo substancji, które są szczególnie szkodliwe dla małego dziecka. Nie ma sensu oszczędzać, gdy inwestujesz w porządny grzejnik elektryczny energooszczędny. Cena najczęściej odzwierciedla jakość, a na tej nie warto oszczędzać, zwłaszcza gdy w grę wchodzi dobre samopoczucie naszego dziecka.

Latem można pomyśleć o klimatyzacji, choć to także nie jest do końca dobry pomysł: klimatyzacja negatywnie wpływa na zatoki, może wywoływać bóle głowy. Lepiej wietrzyć dom, zasłaniać okna i korzystać z innych, jak najbardziej naturalnych sposobów chłodzenia. I przede wszystkim: nie ubierać dziecka zbyt ciepło! Czapeczka naprawdę nie jest konieczna. Włączone latem nowoczesne grzejniki elektryczne w rzekomej trosce o dobro dziecka to też zdecydowanie zły pomysł. Chyba, że mówimy o wyjątkowo nieudanym lecie z temperaturami w okolicach 10°C i z nieustannym deszczem: wtedy warto dogrzać mieszkanie i uruchomić na przykład grzejniki elektryczne energooszczędne przenośne, więcej na ten temat, które ogrzeją konkretne pomieszczenia, a po użyciu będzie można je schować.

Najważniejszy jest jednak zdrowy rozsądek – młodzi rodzice nie powinni dać się zwariować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *