Opublikowano:

Kiedy dziecko boli – opowiedz mu o znanych postaciach, które czuły to samo

Ból stanowi nierozerwalną część ludzkiego życia. Chociaż uczucie to jest niezwykle nieprzyjemne, to naturalnie dzięki niemu jesteśmy w stanie zidentyfikować, co nam dolega, a co jest bezpieczne. Jak wolno się spodziewać, cierpienie stało się też początkiem inspiracji, znajdując odbicie w popkulturze. Dzięki takim przykładom nawet małemu dziecku będzie łatwiej znieść ból, gdy wyobrazi sobie, że jest zupełnie jak jego ulubieni superbohaterowie.

Dużo kultowych oraz lubianych twórczości swój sukces zawdzięcza oczywiście problematyce bólu. Jest to dosyć ciężki oraz trudny do zrozumienia topos, ale dlatego jest on w stanie nas inspirować oraz rozczulać nasze uczucia. Ból w dziełach popkultury występuje w wielu rodzajach – czasem jest to naglący wstrząs, a czasami ból przewlekły, który akompaniuje bohaterowi nawet w zwykłych działaniach. To od pisarza zależy, jak podejdzie do tej sprawy, taka jest wolność twórcy. Może być to trauma umysłowa, acz równie dobrze zwyczajna rwa kulszowa.

Codzienne cierpienie – jak można odnieść się do fikcyjnych postaci?

Cierpienie tworzy tak legendarny motyw w popkulturze, wskutek tego, że większa część z nas ma możliwość odnieść się do niego na podstawie osobistych doznań. Nawet jeśli są to pozornie błahe dolegliwości takie, jak migrenowy ból głowy lub ból fantomowy, przy szczypcie fantazji, nie powinno się mieć żadnych kłopotów z utożsamieniem z fantastycznymi śmiałkami. Rzecz oczywista, częste bóle głowy nie są czymś, co wolno bagatelizować – leczenie bólu jest konieczne, zwłaszcza w realnym ludzkim życiu.

Temat bólu w popkulturze – różnorodne perspektywy rozmaitych herosów

Problem bólu przewijał się już niemalże w każdym mass-medium, bez wyjątków. Za najbardziej klasyczny środek przekazu wolno uznać książki, które w większości wypadków stanowią podstawę dla rozmaitych adaptacji, tworząc materiał dla obrazów filmowych, gier komputerowych oraz seriali. Współczesna popkultura całymi garściami czerpie z ery romantyzmu, w jakim szablon śmiałka walczącego z bólem przewijał się niemal w każdym dziele. Bajronizm oraz cierpienie egzystencji to stałe motywy wielu znanych dzieł. Prawdopodobnie każdy z nas utożsamia się z postaciami takimi jak Werter lub Konrad Wallenrod – tragicznymi protagonistami, jacy musieli ścierpieć ból powiązany z nieszczęśliwą miłością lub niespełnionymi aspiracjami, poddając się bezwzględnemu światu.

Te kultowe twórczości stanowią bazy dla innowacyjnych, artystycznych projektów z tego zagadnienia. Chociaż nie zawsze stanowi to centralny temat danej historii, cierpienie stanowiło klucz do duchowego rozwoju znacznej większości komiksowych superbohaterów. Persony takie jak Batman lub Spiderman nie bez powodu mają bolesną przeszłość – to naturalnie ból przeistoczył je w bohaterów oraz zmotywował do walki w imię lepszego jutra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *