Opublikowano:

Muzyka – ważna od najmłodszych lat

muzyczny zespół dziecięcyNasze dzieci – co oczywiste – rozwijają się w różnym tempie, a także mają rozmaite zainteresowania. Coraz częściej jednak integralnym elementem ich życia jest komputer. Warto jednak pokazywać, że poza rzeczywistością wirtualną również istnieje wiele ciekawych zajęć. Zachęcajmy np. naszych podopiecznych do słuchania muzyki. To na pewno przyniesie pozytywne skutki, jeśli nie od razu, to na pewno w przyszłości.

Muzyka, oprócz tego, że jak mówi popularne powiedzenie, łagodzi obyczaje, ma wiele różnych walorów. Przede wszystkim może wpływać na nasz nastrój – pobudzić, dodać energii czy rozweselić. Okazuje się jednak, że poprzez muzykę możemy również wpływać na zmysły naszych dzieci. Stymulować je i rozwijać wrodzone talenty. Zostało dowiedzione, że muzyka oddziałuje na dziecko już w łonie matki. Musi być jednak odpowiednio dobrana. Myślę, że puszczanie maluchowi ostrego metalu nie będzie miało zbyt dobrego wpływu…

Trochę starsze dzieci też na pewno skorzystają, jeśli będą dorastać przy muzyce. Może ona poprawić pamięć i koncentrację, a także wspomagać naukę. Wyczucie rytmu to również ważna sprawa, również socjalnie. Zapamiętywanie tekstów piosenek pobudza neurony. Co więcej, muzyka może opóźniać objawy zmęczenia czy łagodzić stres. Wiemy to dobrze jako dorośli, więc dlaczego nie pomagać w ten sposób naszym dzieciom? Muzyka – jeśli dobrze dobrana – na pewno nie zaszkodzi.

muzyczne dzieciOczywiście nie powinniśmy naszych dzieci do niczego zmuszać. Szczególnie wtedy, gdy osiągną już trochę starszy wiek i zaczną we własnym zakresie poszukiwać swoich inspiracji muzycznych. Opcje są tu dwie – albo nasiąkną muzyką rodziców i będą ją jeszcze bardziej eksplorować, albo zbuntują się i znajdą swój styl muzyczny. I nawet jeśli dojdzie do tego drugiego, nie przeciwstawiajmy się. Konflikt pokoleń to rzecz znana i szczególnie aktualna w przypadku muzyki. Ale każdy styl był kiedyś nowatorski i odrzucony przez osoby starsze. Więc to, czego słuchają nasze dzieci, również za jakiś czas może stać się klasyką.

Jak wspomniano – muzyka łagodzi obyczaje i ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie, zarówno psychiczne, jaki i fizyczne. Warto zatem korzystać z jej wpływu. Zwłaszcza że dzieci są w obecnych czasach pod coraz większą presją i często dochodzi do tego, że potrzebna jest ingerencja psychologa dziecięcego, poczytaj. Oczywiście są dzieci bardzo problemowe, ale wydaje się, że wielu kłopotów można by uniknąć. Przy odpowiednim wychowaniu i pokazując odpowiednie wzorce. Korzystanie z pomocy psychologa to rzecz jasna żaden wstyd. Ale skoro można problemom zapobiegać, zamiast leczyć, to czemu by z takiej opcji nie skorzystać?

Więcej na temat psychologii: Dolnośląskie Centrum Psychiatrii i Psychoterapii SUPER-ego

Warto zachęcać nasze dzieci do rozwijania pasji. Pokazywać, że komputer i telefon to nie wszystko. Wydaje się, że muzyka ma w tym aspekcie szerokie pole do zagospodarowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *